menneet näytelmät

2017

Siitindiatribi (eli satu miehestä joka oli suurempi kuin peniksensä)

Ohjaus: Matias Tapaninen

Ensi-ilta: 17.2.2017

2016

Tuoretiski 2016: Baari

Ohjaus: Joonas Levón

Apulaisohjaus: Kasim Cevirel

Ensi-ilta: 11.11.2016

Kaislikossa suhisee

Ohjaus: Paula Sillman

Ensi-ilta 8.7.2016

Uusi koti isoäidille

Ohjaus: Mau Järvinen

Ensi-ilta 6.5.2016

Vierailuesitys: Juuso Kekkonen - Huijarisyndrooma

Suuri Peto!

Ohjaus: Toni Kandelin

Apulaisohjaus: Heidi Maria Huotari

Ensi-ilta 15.1.2016

 

 

2015

Vierailuesitys: Juuso Kekkonen palaa Ouluun

CHOICES

Ohjaus: Anna-Kaisa Kettunen

Ensi-ilta 17.4.2015 (Ennakkoesitys Vaasassa 11.4.2015)

Poikkeus ja sääntö

Ohjaus: Matias Tapaninen

Ensi-ilta 13.3.2015

Tuoretiski 2014: Lapsen silmin

Ohjaus: Erika Kuittinen (Kun kiire tuli kylään) ja Jenni Ronkainen (Moona - Tarina ystävyydestä)

Ensi-ilta 16.1.2015

 

2014

Vierailuesitys: Jännittääkö - Taistele tai pakene

Riistakamera

Ohjaus: Kaisa Seppänen, Jenna Kurikkala

Ensi-ilta 3.11.2014

Vierailuesitys: Outo homo

Pillipiipari

Ohjaus: Mirka Seppänen

Ensi-ilta 4.7.2014

Vierailuesitys: Icebreaker

Kahdeksas maailmanvalta

Ohjaus: Heidi Huotari

Ensi-ilta: 27.3.2014

Vierailuesitys: Maailmanlopusta emme muistaneet puhua

 

2013

Tuoretiski 2013

Ohjaus: Tuomas Uusitalo, Matias Tapaninen, Heidi Huotari ja Jenna Kurikkala

Ensi-ilta 11.12.2013

Riko minut

Ohjaus: Anna-Kaisa Kettunen ja Tiia Hautasaari

Ensi-ilta 1.11.2013

Peter Pan

Ohjaus: Anu Enqvist

Ensi-ilta 5.7.2013

Woyzeck

Ohjaus: Matti-Pekka Heikura

Vierailunäytös Oikeusjuttu

Prosessi Solveig

Ohjaus: Tessa Astre

Vierailunäytös Kaenuu- A Love Story

 

2012

Vierailunäytös Irtolainen-monologi

Tuoretiski 2012 

Ohjaus: Samuli Karvonen, Sami Sankilampi, Elina Väänänen, Hanna Puolakka, Antti Leimi, Tanja Seppälä

Ensi-ilta 5.12.

Vierailunäytös Lapin ylioppilasteatteri: Peltirumpu

Lukuteatteria kirjallisuusilloissa                                                                                                                     Ohjaus: Jouni Rissanen

Tuhkimo -tuhkaa ja höyheniä             

Ohjaus Lotta Mikkonen, käsikirjoitus Pipsa Lonka
ensi-ilta 6.7.2012

Huutavan ääni korvessa
Ohjaus Marianna Vilkman, käsikirjoitus Kristian Smeds
ensi-ilta 12.5.2012

R. U. R. - Rossumin universaalit robotit
Ohjaus Anna-Kaisa Kettunen, käsikirjoitus Karel Capek
ensi-ilta 30.3.2012

Inishmoren luutnantti
Ohjaus Matti-Pekka Heikura, käsikirjoitus Martin McDonagh
ensi-ilta 13.1.2012

 

2011

Lukuteatteria Kirjallisuuskeskiviikoissa
Ohjaus ja dramatisointi työryhmä, luetut otteet kirjoista Runoromaani (Pia Ronkainen), Kevät räjähti käsiin (Jukka Tervo) ja Pihtari - Rakkausromaani (Elias Kalmisto).
17.8.2011, 31.8.2011 ja 14.9.2011

Peppi Pitkätossu
Ohjaus Antti Leimi, käsikirjoitus Astrid Lindgren
ensi-ilta 8.7.2011

Kärsämäki eli kertomus ihmisistä sisälläni
Ohjaus Mau Järvinen, käsikirjoitus Reija Glad
ensi-ilta 1.4.2011

             

                           

2010

Matka
Ohjaus ja käsikirjoitus Mika Moilanen
ensi-ilta 13.11.2010

Mutkia matkassa
Ohjaus ja käsikirjoitus Tuomas Kumpulainen
ensi-ilta 1.7.2010

Liisa Ihmemaassa
Ohjaus Elina Väänänen, käsikirjoitus Pentti Pesä ja Pekka Ojamaa
ensi-ilta 23.4.2010

Elämä on kopeekka, Mihail
Ohjaus Tobias Effe, Pohjautuu Anton Tsehovin näytelmään Platonov, dramatisointi Tobias Effe
ensi-ilta 20.3.2010

Persona - Naisen naamio
Ohjaus Sami Sankilampi, käsikirjoitus Ingmar Bergman
Ensi-ilta 23.1.2010


                             

2009

Lauri on laatikossa
ohjaus Mau Järvinen, käsikirjoitus Anni Kynsilehto
ensi-ilta 28.9.2009

Pelastakaa Röllimetsä
Ohjaus Marika Nykänen, käsikirjoitus Allu Tuppurainen
Ensi-ilta 27.6.2009

Leave It To Psmith
Ohjaus Leila Soikkonen ja Emilia Hautamäki (englanninkielinen näytelmäryhmä the Razzlers), käsikirjoitus P.G. Wodehouse
Ensi-ilta 8.5.2009

Neiti Julie
Ohjaus Marika Nykänen, käsikirjoitus August Strindberg
Ensi-ilta 31.1.2009

 

                            

2008

Viiminen Keikka
Ohjaus Tobias Effe, käsikirjoitus Tobias Effe ja työryhmä
Ensi-ilta 7.11.2008

Onnettoman onnellinen mies, OYT:n 45-vuotisjuhlanäytelmä
Ohjaus ja käsikirjoitus Antti Hanhisuanto
Ensi-ilta 18.10.2008

Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
Ohjaus Jenni Mäkelä ja Tuuli Okkonen, käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola
Ensi-ilta 12.7.2008

Mort
Ohjaus Leila Soikkonen (englanninkielinen näytelmäryhmä the Razzlers), käsikirjoitus Terry Pratchett
Ensi-ilta 11.5.2008

Rikhard III
Ohjaus Elina Väänänen, käsikirjoitus William Shakespeare
Ensi-ilta 18.4.2008

Neitoperho
Ohjaus Seppo Hämäläinen, käsikirjoitus John Fowles
Ensi-ilta 8.3.2008

 

                            

2007

Pekka Töpöhäntä
Ohjaus Tuomas Kumpulainen, käsikirjoitus Gösta Knuttson ja työryhmä
Ensi-ilta 17.11.2007

Haapajärvi
Ohjaus ja käsikirjoitus Johanna Lapinoja
Ensi-ilta 9.3.2007

Poltettu Oranssi
Ohjaus Sini-Sisko Kalajoki, käsikirjoitus Eeva-Liisa Manner
Ensi-ilta 11.4.2007

                            

2006

Anne F
Ohjaus ja käsikirjoitus Sanna Huhtela, pohjautuu Anne Frankin päiväkirjamerkintöihin
Ensi-ilta 11.12.2006

Aarresaari
Ohjaus Seppo Hämäläinen, käsikirjoitus R.L. Stevenson
Ensi-ilta 1.7.2006

Kolme sisarta
Ohjaus ja käsikirjoitus Sanna Huhtela, pohjautuu löyhästi Anton Tsehovin samannimiseen näytelmään
Ensi-ilta 14.6.2006

                            

2005

Taiteen tuote
Ohjaus Tommi Saha, käsikirjoitus Anton Tsehov
Ensi-ilta 11.11.2005

Ronja, ryövärintytär
Ohjaus Antti Leimi, käsikirjoitus Astrid Lindgren
Ensi-ilta 26.6.2005

Suunnitelma 9 ulkoavaruudesta
Ohjaus Oulun ylioppilasteatteri ja Kolmas näyttämö, käsikirjoitus Ed Wood
Ensi-ilta 23.4.2005

Verinais- Välähdyksiä elämästä
Ohjaus ja käsikirjoitus Pipsa Niskanen, Eeva-Maria Kauniskangas, Alina Perälä
Enis-ilta 30.1.2005

                            

2004

Venäläiset juhlat, eli Häät ja Pidot ruton aikaan
Ohjaus Timo Lipponen, käsikirjoitus Anton Tsehov ja Aleksandr Pushkin
Ensi-ilta 20.11.2004

Koko kaupungin Vinski
Ohjaus Seppo Hämäläinen, käsikirjoitus Esko Janhunen Aapelin lastenklassikon pohjalta
Ensi-ilta 27.6.2004

Huojuva talo
Ohjaus Pia-Inka Pohjola, käsikirjoitus Maria Jotuni
Ensi-ilta 14.2.2004

                            

2003

Pimeässä olin kaunis
Ohjaus Sanna-Maija Karjalainen, käsikirjoitus työryhmä
Ensi-ilta 22.11.2003

Seinät kertovat
Ohjaus Merja Vähäkuopus ja Teno Guttorm, käsikirjoitus työryhmä
Ensi-ilta 22.8.2003

Vartiainen ja kärpäskopteri
Ohjaus Alina Perälä, käsikirjoitus Eppu Nuotio
Ensi-ilta 26.6.2003

Toinen toista
Ohjaus Seppo Hämäläinen, käsikirjoitus anonyymit päiväkirjatekstit
Ensi-ilta 8.3.2003

                            

2002

Magneetti
Ohjaus Otto Leskinen ja Timo Lukinmaa, käsikirjoitus Kauko Röyhkän teoksen pohjalta Otto Leskinen ja Timo Lukinkmaa
Ensi-ilta 8.11.2002

Family affairs
Ohjaus Kirsimarja Törmänen, käsikirjoitus Rosa Liksom
Ensi-ilta 24.8.2002

Elinan Surrrrrma
Ohjaus Janne Kuustie, käsikirjoitus Gustav von Numersin näytelmän pohjalta Janne Kuustie
Ensi-ilta 2.7.2002

Ero
Ohjaus ja käsikirjoitus Katri Pääkkö
Ensi-ilta 12.3.2002

Eräs Kuolema
Ohjaus Jarmo Taimen ja Tuija Minkkinen, käsikirjoitus Jarmo Taimen
Ensi-ilta 15.2.2002

Nauravan auringon maa
Ohjaus ja käsikirjoitus Antti Ruuttunen
Ensi-ilta 18.1.2002

                            

2001

Niskavuoren naiset
Ohjaus Saku Heinonen, käsikirjoitus Hella Wuoljoki
Ensi-ilta 10.11.2001

Totuus Eeva Grutenfeltista
Ohjaus Sini-Maria Tuomivaara, käsikirjoitus Ville Ranta
Ensi-ilta 8.8.2001

Pikku prinssi
Ohjaus ja dramatisointi Katri Pääkkö
Ensi-ilta 27.4.2001

Hirviö
Ohjaus ja käsikirjoitus Jarmo Taimen
Ensi-ilta 13.3.2001

Petos
Ohjaus Seppo Hämäläinen, käsikirjoitus Harold Pinter
Ensi-ilta 21.1.2001

                            
  

2000

Mykän kuutio
Ohjaus Sini Tuomivaara, käsikirjoitus Ville Ranta
Ensi-ilta 14.7.2000

Maailmankaikkeuden nopein kello
Ohjaus Kirsimarja Törmänen, käsikirjoitus Philip Ridley
Ensi-ilta 28.1.2000